2017: radosť a zodpovednosť!

2017-02-02   |   www.plazovytenis.sk

Vážení priatelia plážového tenisu!

Kalendárny rok 2017 sa začal len nedávno, no beachtenisová sezóna 2017 má v SR za sebou už 3 mesiace. S potešením konštatujem, že sme po 3 rokoch jemného dolaďovania zrejme našli optimálne nastavenie klasifikačného obdobia, a to 12 mesiacov od októbra do septembra ďalšieho roku. Takéto nastavenie je logické a praktické z viacerých dôvodov: s komfortnou rezervou kopíruje koniec hlavnej letnej sezóny a predchádza ankete Tenista roka Slovenského tenisového zväzu, a zhoduje sa s termínom dôležitým pre financovanie športu štátom (30.9.).

Máme však za sebou aj niekoľko zmien, a ďalšie pred sebou. Niektoré súvisia s dynamickým rozvojom plážového tenisu vo svete či SR, iné s úplne inými faktormi.

Začnem z druhého súdka. Peter “Miki” Miklušičák už nevedie Beach Tennis Slovakia. Keď sa koncom roka 2016 začalo črtať, že by sa mohol stať trénerom slovenského top tenistu Andreja Martina, avizoval “Miki” možný koniec vo funkcii vedúceho Beach Tennis Slovakia, jednej zo sekcií Slovenskej asociácie plážových športov (SAPŠ). Podarilo sa, a my na jednej strane smútime, na druhej ďakujeme “Mikimu” za jeho prínos pre plážový tenis v SR a želáme veľa šťastia pri Andrejovi Martinovi. Funkcie vedúceho sekcie sa “Miki” oficiálne vzdal k 28.12.2016. Keďže návrh nástupcu neprišiel od neho ani od žiadneho iného člena, vedením sekcie je v zmysle Stanov SAPŠ poverený generálny sekretár SAPŠ, až (iba) do vymenovania nového vedúceho sekcie.

Sezóna 2016 určite nebola jednoduchá, ani pre vedenie sekcie, ani pre organizátorov a preto určite aj hráči pamätajú lepšie ročníky. O to väčšia vďaka patrí všetkým spomenutým a samozrejme partnerom Beach Tennis Slovakia. Minimálne v jednom však sezóna 2016 bola lepšia než všetky ostatné. Po prvýkrát sme na Slovensku mali v jednom roku viac než 1 turnaj ITF Beach Tennis Tour (18.-19.6. a 17.-18.12.). Čo je na tom ešte pozitívnejšie, že sme sily rozložili a okrem turnaja v hlavnej sezóne sme dokázali zorganizovať aj prvý zimný turnaj (indoor), prvý v histórii plážového tenisu v SR.

Bol to ešte Peter Miklušičák, z ktorého dielne vyšiel “redizajn” organizácie súťaží v plážovom tenise v SR. Tu už ide o zmeny, ktoré reflektujú dynamiku plážového tenisu, či už v SR alebo vo svete. Po prvýkrát vzídu majstri SR z jediného turnaja. Majstrovstvá SR sa organizujú od roku 2012 a počas prvých 5 ročníkov bol majstrom SR ten, kto skončil v rebríčku k určitému dátumu na prvom mieste. V sezóne 2017 je hlavnou funkciou rebríčka nasadzovanie do turnajov, a slovenská sezóna by mala vrcholiť jedným turnajom Majstrovstiev SR, kde sa o titul v priamom súboji pobijú všetci, ktorí budú mať záujem. Ďalšou novinkou je, že okrem turnaja Majstrovstiev SR by mali byť v SR v sezóne 2017 v ponuke turnaje 2 kategórií - A a B. Motívom tohto kroku je vyššia flexibilita - organizátori, ale aj hráči, budú mať väčší výber. A od toho si Beach Tennis Slovakia ako riadiaci orgán sľubuje vyššiu účasť a plnší kalendár domácich turnajov.

 Až prax ukáže, ako sa novinky osvedčia. Nehovoriac o tom, že do začiatku hlavnej sezóny (štandardne jún) sa určite dočkáme ešte nejakých zmien. O tých budeme informovať priebežne.

 Na tomto mieste by som tiež rád pripomenul (najmä pre tých viac zaneprázdnených či lenivších), že pokiaľ sme neinformovali o zmene, platí vždy “stará” úprava. Špeciálne upozorňujem na dve veci (ktoré sa nemenili a platia stále rovnako): 1. kto chce byť v rebríčku Beach Tennis Slovakia, musí byť členom SAPŠ v sekcii Beach Tennis Slovakia, a 2. kto chce uznať body z ITF turnaja v zahraničí, musí okrem toho do 7 dní od jeho skončenia nahlásiť, že sa turnaja zúčastnil a žiada uznať body do rebríčka.

 Všetko podstatné a ostatné nájdete na oficiálnej stránke organizovaného plážového tenisu v SR www.plazovytenis.sk. Členov navyše informujeme podľa potreby mailom či telefonicky.

Každému, kto sa dočítal až sem, želám v roku 2017 čo najviac radosti z beach tennisu. A ak dovolíš, dodám ešte svoje osobné želanie - nazvime ho heslo roka 2017: zodpovednosť!

Michal Ivan
poverený vedením Beach Tennis Slovakia

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo