Medzinárodný turnaj v Nitre korisťou Maďarov

V sobotu 29.8.2015 sa v Nitre na kúpalisku uskutočnili medzinárodné majstrovstvá SR v plážovom tenise. Turnaj ISOMET Beach Tennis Open Slovakia 2015 bol zaradený v kalendári ITF Beach Tennis Tour ako turnaj kategórie G4. Zúčastnilo sa ho 32 účastníkov z 5 krajín - Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko.

Mužskú súťaž vyhrala najvyššie nasadená dvojica Attila Bozsik, Péter Hatala z Maďarska. Hlavní favoriti, ku dňu turnaja obaja na 125. mieste v medzinárodnom rebríčku ITF, však najskôr prežili svoju klinickú smrť. Vo štvrťfinále totiž šokujúco prehrali prvý set so slovenskou dvojicou Kurtis, Kopecký. Andrej s Marekom nehrávajú plážový tenis veľmi intenzívne, z 10 turnajov majstrovstiev SR 2015 neboli ani na jednom. Možno práve kúsok rutiny v konečnom dôsledku chýbal - zaskočení Bozsik s Hatalom zmenili prístup, zlepšili hru, a napokon slovenskú prekážku preskočili. Kurtis s Kopeckým však ukázali, že pokiaľ majú motiváciu, treba s nimi počítať.

Po tomto zápase už Bozsik s Hatalom nestratili ani jeden set,  to ani vo finále. Skúsená česká beachtenisová dvojica Pavel Řádek a Lukáš Mrňavý sa však postarala o pekné finále. V prvom sete mali dokonca setbaly, napokon ho však stratili v tajbrejku. Po ňom si už najvyššie nasadená dvojica nedala víťazstvo vziať.

Ženská súťaž mala celkom iný náboj. Jednak sa na rozdiel od klasického "pavúka" u mužov hralo formátom "každý s každým". To preto, lebo sa zúčastnilo iba 5 ženských dvojíc (oproti 11 mužským) a pri tomto počte sa podľa regulí Medzinárodnej tenisovej federácie hrá jedna skupina. Ako skončí skupina, tak končí celý turnaj. Organizátori vsadili na papierové predpoklady a zápas dvoch najlepších dvojíc naplánovali na koniec vo viere, že pôjde o skutočné finále. Stávka vyšla, no nie bez nečakaných zápletiek.

Druhou najlepšou dvojicou podľa postavenia v medzinárodnom rebríčku ITF bol maďarsko-rakúsky pár Zsuzsanna Kovács, Nina Voit. Hneď prvý zápas však táto dvojica prehrala a to bez boja, pretože dvojica nedokázala nastúpiť na zápas podľa harmonogramu, ani v čakacej lehote. Úvod ako zo zlého sna však dokázali tieto hráčky "predýchať". Druhý a tretí zápas vyhrali, a tým si udržali šancu na zisk 1.miesta v turnaji. V ceste im stáli suverénky Mónika Erdélyi (82. na svete) a Anikó Kovács (100.), ktoré pred svojim posledným zápasom nestratili ani set. A nestratili ho ani v poslednom zápase, hoci ho vlastnou vinou poriadne zdramatizovali. V druhom sete viedli už 5:2 a diváci očakávali formálne uzavretie zápasu. Napokon však z toho bolo 5:4 a 40:40, a keby v tejto výmene zabodovali súperky, bolo by 5:5 a ktovie, aký vývoj by zápas nabral (v plážovom tenise nie sú výhody, za stavu 40:40 nasleduje posledná výmena, pozn. red.). Posledný z radu mečbalov však už Erdélyi, Kovács premenili a víťazstvom v turnaji naplnili papierové predpoklady. Súboj bol o to pikantnejší, že v priamom súboji o prvé miesto sa ocitli proti sebe sestry (Anikó a Zsuzsanna).

Slovensko malo okrem dvojice Kurtis, Kopecký zastúpenie ešte v dvoch tímoch. Líder slovenského rebríčka Roman Sawicki vytvoril dvojičku s Adamom Karlubíkom, žreb ich však dal v prvom kole (osemfinále) dokopy práve s dvojicou Kurtis, Kopecký a tak bolo vopred jasné, že po prvom kole bude mať Slovensko v ohni o jednu dvojicu menej. Tretím slovenským tímom v mužskej časti boli úradujúci majster SR Radovan Laco s Igorom Branišom, pre ktorých bola priveľkým sústom rakúska dvojica Pörtschacher, Hohl. V ženskej časti Slovensko zastúpenie nemalo.