Premiéra SR na MS družstiev v plážovom tenise

2017-07-17   |   www.plazovytenis.sk

Prvýkrát v histórii sa Slovensko zúčastnilo jedného z najprestížnejších, ak nie najprestížnejšieho tímového podujatia vo svete plážového tenisu. Majstrovstvá sveta družstiev sa hrajú od svojho založenia v roku 2012 v Moskve.

O podujatí

Hrá sa vyraďovacím spôsobom. Stretnutie dvoch krajín pozostáva z 3 zápasov: ženskej štvorhry, mužskej štvorhry a zmiešanej štvorhry. Kto vyhrá aspoň dve z nich, ide ďalej. Od roku 2012 počet účastníkov MS nepretržite rástol, z 15 v prvom ročníku 2012 až po 32 v 2016. Aj preto sa organizátori rozhodli v roku 2017 po prvýkrát obmedziť počet účastníkov hlavnej súťaže na 24. Prihlásilo sa celkovo až 33 krajín, čo znamenalo, že bude nevyhnutná kvalifikácia. 

Slovensko na MS 2017

Z ostatných siedmich účastníkov kvalifikácie (Egypt, Thajsko, Holandsko, Moldavsko, Poľsko, Čile, Ekvádor) sa okruh potenciálnych súperov Slovenska zúžil najskôr na 4 nasadené (Čile, Holandsko, Moldavsko, Egypt). V skutočnosti sme však za súpera mohli dostať len Čile alebo Egypt, keďže podľa úzusu ITF nemôžu byť proti sebe vyžrebované dve krajiny z toho istého regiónu (Holandsko a Moldavsko si podelilo Ekvádor a Thajsko).

Miesto v hlavnej súťaži malo istých 20 krajín podľa umiestnenia z minulého roka (jedinou výnimkou bolo Maroko, ktoré sa priamo do hlavnej súťaže dostalo na základe pravidla ITF o zastúpení každého regiónu. Zvyšných 8 krajín (z 33 zostalo 28, po tom čo sa odhlásili USA, Belgicko, Fínsko, Veľká Británia a Grécko) sa malo pobiť o zostávajúce 4 miestenky v kvalifikácii. V tejto kategórii bolo aj Slovensko, keďže sa MS nezúčastnilo nielen v 2016, ale ešte nikdy.

Dostali sme Čile, nasadené ako číslo 1 v celej kvalifikácii. Už beztak neľahká misia sa stala ešte väčšou výzvou. Papierové predpoklady hovorili jasnou rečou, viď porovnanie ITF rankingu jednotlivých hráčov pred turnajom:

ITF ranking

Čile

Slovensko

muži

Juan Pablo Ramirez, 71

Adam Karlubík, 330

Vicente Brusadelli, 182

Adam Kakula, 502

ženy

Maria Paz Orellana Rivera, 77

Denisa Antolíková, 315

Darling Varas, 204

Rebeka Zálešáková, 497

 

Slovensko - Čile 0:3

Ako prvé do arény vstúpili naše ženy. A začali dobre, ujali sa vedenia. Prvý set síce napokon získali Čiľanky, ale herne bol vyrovnaný. Slovensko nemalo čo stratiť, a to sa ukázalo v druhom sete. Slovenky pokračovali vo svojej hre a Čiľanky - vidiac, že súperky sa nezľaknú a nepoddajú - znervózneli. Antolíková so Zálešákovou získali druhý set a vyrovnali na 1:1. V rozhodujúcom treťom sete nebola hra Sloveniek výrazne horšia, akurát prehrali zopár dôležitých výmien v jednotlivých gemoch, čím umožnili súperkám výrazne odskočiť. Tie sa následne upokojili a vďaka väčším skúsenostiam si už cestu za víťazstvom nenechali skomplikovať.

Varas, Orellana (CHI) - Antolíková, Zálešáková (SVK) 63 36 61

Ak bolo stretnutie proti Čile pre slovenský tím krstom ohňom, to platilo dupľom pre mužskú dvojicu. Nastupovala do stretnutia za stavu 0:1 na zápasy a ak mala udržať SR v hre, musela svoju štvorhru vyhrať. Ako sa neskôr ukázalo, to bolo priveľké sústo pre Adamovcov Karlubíka s Kakulom. Kombinácia nízkeho veku (obaja 19r.), menších skúseností a tlaku vyplývajúceho zo zápasu a možno i ďalších faktorov spôsobila, že sebavedomí Čiľania si s našimi chlapcami poradili snáď až nečakane hladko. Výsledok mužskej štvorhry bol sklamaním najmä pre samotných Karlubíka s Kakulom, aj pre slovenský tím, ale na druhej strane bol zrkadlom toho, kde sa slovenský plážový tenis nachádza, koľko práce a na čom konkrétne ho čaká. Treba však pripomenúť, že ešte vlani hrali Karlubík s Kakulom za SR na majstrovstvách Európy v kategórii do 18 rokov. Medzi seniormi síce ich prvé slovo počuť nebolo, ale nebolo zrejme posledné.

Ramirez, Brusadelli (CHI) - Karlubík, Kakula (SVK) 61 60

Zmiešaná štvorhra za stavu 0:2 na zápasy už o výsledku stretnutia Slovensko - Čile nerozhodovala, preto sa hralo na krátke sety (do 4). Za SR nastúpili Antolíková s Karlubíkom, proti nim Brusadelli a Orellana. Slováci si mohli bez stresu a tlaku vychutnať plážový tenis na centrálnom kurte areálu MS, avšak sklamanie z výsledku či priebehu predošlých dvoch štvorhier sa im však v priebehu pár minút z hlavy úplne vymazať nepodarilo.

Brusadelli, Orellana (CHI) - Antolíková, Karlubík (SVK) 53 41

Zhodnotenie

Slovensko tak pri svojej historicky prvej účasti na MS družstiev v plážovom tenise dieru do sveta neurobilo. Po prehre v jedinom zápase kvalifikácie zostalo pred bránami hlavnej súťaže. Je však cenné, že sa vôbec zúčastnilo, a to je predovšetkým výsledok cieľavedomej a koncepčnej práce 1.ABC Nitra a Slovenskej asociácie plážových športov (Beach Tennis Slovakia) od roku 2010, s podporou Slovenského tenisového zväzu. Po šiestich rokoch organizácie tohto športu v SR sa začíname pevnejšie etablovať na medzinárodnej scéne. Pokiaľ sa nezmenia postupy prijímania tímov do hlavnej súťaže, bola účasť SR v roku 2017 dôležitá aj pre východiskovú situáciu slovenského tímu v roku 2018.

Fotogaléria a viac o účasti SR na MS 2017 - viď FB stránka plážového tenisu v SR.

 

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo