Slovensko a beachtenis v roku 2013

2013-02-15

Milí športoví priatelia, priaznivci plážového tenisu.

Slovensko a beachtenis v roku 2012O pár dní otvárame už štvrtú beachtenisovú sezónu, v poradí druhú majstrovskú. Slovo otvárame je však namieste iba v našich končinách, celosvetová sezóna je už dávno rozbehnutá aj vďaka lepším klimatickým podmienkam a tiež množstvu krytých hál. Tento fakt využili aj dve najlepšie slovenské hráčky Alena Benčová a Andrea Hradecká, ktoré už svoju tohtoročnú sezónu odštartovali turnajom v nemeckom Mníchove, za sebou máme už aj ITF G3 turnaj v rakúskom Podersdorfe. Spoločne so všetkými organizátormi Beachtensiu Slovakia dúfame, že v budúcnosti bude tento trend nasledovať čo najviac našich hráčov.

Vráťme sa však trochu do histórie plážového tenisu na Slovensku. V závere roku 2009 sme spolu s Mišom Ivanom na pozvanie našich českých susedov vycestovali na medzinárodný ITF turnaj do Prahy. Sami príjemne prekvapení úrovňou a organizáciou turnaja sme sa na svojom vôbec prvom turnaji veľa naučili a aj keď naše konečné resumé znelo jeden (!) uhratý gem, v ničom nás to neodradilo. Naopak v roku 2010 a 2011 sa už konal ohruh turnajov aj u nás. Postupne sme ukázali plážový tenis aj v iných slovenských mestách a na jeseň r.2011 si plážový tenis vyskúšali na kurtoch bratislavskej Slávie dokonca aj tenisti Kližan, Sekáč, Suchá, Čepelová, Bruthans a ďalší. V minulom roku sme prišli s novinkou v podobe oficiálnych turnajov M-SR pod hlavičkou STZ. V závere letnej sezóny sa poprvýkrát v histórii konal ITF turnaj kategórie G4 aj na Slovensku. Musím neskromne konštatovať, ža z dvoch medzinárodných turnajov, ktorých som sa ja osobne vo svojej „kariére“ zúčastnil, sa smelo môžeme porovnáť aj s tým pražským. S oveľa nižším rozpočtom a v skromnejších podmienkach odviedli všetci organizátori, dobrovoľníci a hráči kvantum práce. Aj preto ešte raz vďaka všetkým, ktorí ku kreditu vynikajúcej akcie akokoľvek prispeli.

Je pred nami sezóna, ktorá bude opäť majstrovská. V praxi to znamená, že na turnajoch zaradených do série M-SR, každý z dvojice (hrajú sa súťažne iba 4-hry, v kategórii muži a ženy) získava body do rebríčka jednotlivcov, ktorý bude priebežne zverejňovaný na tejto webstránke. Tí, ktorí do bojov o titul majstra SR zasiahli minulý rok, si aj z dôvodu nasadenia do turnajov sezóny 2013 prenášajú 25% zo všetkých získaných bodov. Presný kalendár turnajov nájdete v sekcii turnaje. Vrcholom sezóny bude augustový turnaj Slovak Beachtennis Open (SBO, II. ročník) , ktorý sa bude konať už tradične na nitrianskom kúpalisku. Stále je tu možnosť, aby ste tvorili kalendár spolu s nami.

Ak máte záujem zorganizovať turnaj vo svojom meste, prípadne len si vyskúšať tento šport, neváhajte nás kontaktovať (0905 246 741, 0948 830 117, info@plazovytenis.sk). Novinkou pre tento rok je aj zavedenie jednoduchého registračného formulára a poplatku 8 eur. Body do rebríčka sa budú započítavať len tým jednotlivcom, ktorí sa riadne a včas zaregistrujú do Beachtennis Slovakia. Formulár nájdete v sekcii pravidlá: www.plazovytenis.sk/pravidla.

V budúcnosti plánujeme organizovať čo najviac medzinárodných turnajov, som presvedčený, že len tak môžeme napredovať. Do okruhu Beachtennis Slovensko sa môže zapojiť hocikto (registrovaný tenista, tréner, amatér, juniori, Jožko z ulice..). Pravidlá nevylučujú nikoho, avšak ten, kto chce zasiahnuť do bojov o titul M-SR, musí byť registrovaný. Vyššie spomínaný poplatok slúži na celkové zabezpečenie chodu okruhu a v nemalej miere aj na poplatky súvisiace s organizáciou medzinárodných turnajov (ITF pristúpila od tohoto roku k spoplatneniu licencie).

Vážení športoví priatelia, beachtenisoví spoluhráči. Myslím si, že sme nastúpili správnu cestu. Tí, ktorí berú tento šport trochu vážnejšie, môžu byť motivaní počtom slovenských hráčov v svetovom  medzinárodnom rebríčku ITF (k 18.3.2013 najvyššie Alena Benčová a Andrea Hradecká - 218). Tí, ktorí chcú tento šport ešte len skúsiť, nech sa ničoho neobávajú. Stále sme v tomto šport jedna veľká rodina – turnaje sa hrajú poväčšine na kúpaliskách, ako zábava a len pre motiváciu: v súčasnej prvej mužskej slovenskej 5-tke sú až traja hráči, ktorí klasický tenis nikdy súťažne nehrali. Navyše si myslím, že stále viac jako 90% tenistov tento krásny šport ešte vôbec nevyskúšala. Tak na čo ešte čakať?

Želám vám veľa športových úspechov

Radovan Laco
Prezident Beachtenis Slovensko

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo