Slovensko a beachtenis v roku 2015

2015-01-26

Milí športoví priatelia, priaznivci plážového tenisu!

Čoskoro otvárame už šiestu beachtenisovú sezónu, z toho už štvrtú majstrovskú pod hlavičkou Slovenského tenisového zväzu (STZ). Úradujúcimi majstrami SR sú Katarína Páleníková a Radovan Laco. Všetci účastníci M-SR 2014 si do rebríčkov pre sezónu 2015 prenášajú v zmysle Klasifikačného poriadku 25% z bodov získaných v sezóne 2014.

Vráťme sa však trochu do histórie plážového tenisu na Slovensku. V závere roku 2009 sme spolu s Michalom Ivanom na pozvanie našich českých susedov vycestovali na medzinárodný ITF turnaj do Prahy. Sami príjemne prekvapení úrovňou a organizáciou turnaja sme sa na svojom vôbec prvom turnaji veľa naučili a aj keď naše konečné resumé znelo len jeden (!) uhratý gem, v ničom nás to neodradilo. Naopak, v roku 2010 a 2011 sa už na Slovensku konala séria turnajov. Postupne sme ukázali plážový tenis aj v iných slovenských mestách a na jeseň 2011 si túto odnož tenisu vyskúšali na kurtoch bratislavskej Slávie dokonca i známi tenisti ako Kližan, Sekáč, Suchá, Čepelová, Bruthans a ďalší.

Odkedy organizujeme plážový tenis na najvyššej úrovni, t.j. majstrovstiev SR, odvtedy je už tradične vrcholom sezóny medzinárodný turnaj série ITF Beach Tennis Tour. Prvé dva ročníky (2012 a 2013) sa konali v Nitre vždy ako turnaj úrovne ITF G4, za účasti hráčov z 2, resp. 3 krajín (SR, ČR, Maďarsko). Rok 2014 bol prelomový, nielen z pohľadu slovenského ITF turnaja, ale plážového tenisu na Slovensku celkovo. ITF turnaj sme posunuli na vyššiu úroveň (G3) a plážový tenis sa na Slovensku prvýkrát v histórii hral o prize money (2.000€). Turnaja DUNLOP Beach Tennis Open Slovakia 2014, ktorý bol súčasťou Festivalu Divokej vody 5.-6.7. v Čunove, sa zúčastnilo 30 hráčov a hráčok zo 7 krajín, vrátane 10 hráčov z prvej svetovej stovky a vtedy úradujúcej svetovej jednotky Viniciusa Fonta. Podrobnosti, ako aj fotogalériu k tomuto historickému míľniku pre slovenský beachtenis nájdete v tomto článku na našom webe alebo tiež na FB stránke Beachtennis Slovakia.

Prelomovou bola sezóna 2014 aj z hľadiska záujmu verejnosti, vrátane klubov a hráčov, k čomu nepochybne prispel aj vydarený turnaj DUNLOP Beach Tennis Open Slovakia 2014 a publicita okolo neho – pravdepodobne prvýkrát sa slovenské podujatie v plážovom tenise dostalo do spravodajstva televízií ako RTVS či TV Markíza. Na mapu majstrovstiev SR v plážovom tenise následne pribudli ďalšie mestá: Banská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, či Lieskovec pri Zvolene. Viaceré z týchto miest sa pridali ku Skalici, a dnes sa v nich hrá plážový tenis nielen 1-2 razy za rok (turnaje majstrovstiev SR), ale pravidelne v rámci tréningov či rekreačne. Záujem nových organizátorov o pridelenie turnajov v ďalšej sezóne predznamenáva, že rok 2015 by mohol byť dosiaľ najbohatším, čo sa týka ponuky organizovaného beachtenisu v SR. A to je dôležitá a výborná správa, pretože hráčov je na našu radosť tiež čím ďalej, tým viac.

Skrátka, nabrali sme správny kurz. Teraz nás v Beachtennis Slovakia čakajú dve výzvy: udržať kurz a skvalitniť loď. Aby aj Vám priniesol plážový tenis ešte viac potešenia než v predošlých rokoch. Hráčov zas čaká okrem iných výzva zosadiť ma z trónu majstra SR, lebo som ho získal už tretí rok za sebou a budem len rád, ak oň športovo prídem :P Slovensko potrebuje viac a dôstojných reprezentantov aj u mužov. Ženy sa už pravidelne zúčastňujú majstrovstiev Európy i sveta. Tak si držme palce!

Nech je sezóna 2015 čím skôr tu a prinesie Vám veľa radosti a úspechov!

Radovan Laco
Beachtennis Slovakia, prezident

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo