Slovensko a beachtenis v roku 2016

2016-01-19

Milí športoví priatelia, priaznivci plážového tenisu!

V tomto momente je už na Slovensku rozbehnutá siedma beachtenisová sezóna. Z toho už piaty rok, od 2012, v spolupráci so Slovenským tenisovým zväzom (STZ) organizujeme majstrovstvá SR. V roku 2015 prebrala organizačnú taktovku od občianskeho združenia 1.ABC Nitra novovzniknutá Slovenská asociácia plážových športov (SAPŠ). Táto zmena bola ďalším krokom v profesionalizácii organizovaného plážového tenisu v SR. Po prvýkrát mali majstrovstvá SR svojho hlavného partnera – firmu ISOMET – vďaka čomu sme v minulom súťažnom ročníku prvý raz bojovali o prize money. Majstrovstvá Slovenska v plážovom tenise (M-SR) tak dostali nový impulz, súťaž sa zdramatizovala, na moje potešenie sa zvýšil počet turnajov a turnajových miest. Tieto signály sú pre nás najlepšou motiváciou na to, aby sme v nastúpenom trende pokračovali aj tomto ročníku a M-SR ešte o kúsok vylepšili.

Vráťme sa však trochu do histórie plážového tenisu na Slovensku. V závere roku 2009 sme spolu s Michalom Ivanom na pozvanie našich českých susedov vycestovali na medzinárodný ITF turnaj do Prahy. Sami príjemne prekvapení úrovňou a organizáciou turnaja sme sa na svojom vôbec prvom turnaji veľa naučili a aj keď naše konečné resumé znelo len jeden (!) uhratý gem, v ničom nás to neodradilo. Naopak, v roku 2010 a 2011 sa už na Slovensku konala séria turnajov. Postupne sme ukázali plážový tenis aj v iných slovenských mestách a na jeseň 2011 si túto odnož tenisu vyskúšali na kurtoch bratislavskej Slávie dokonca i známi tenisti ako Kližan, Sekáč, Suchá, Čepelová, Bruthans a ďalší.

V závere minulého leta sa na Slovensku opäť organizoval turnaj ITF, tentokrát kategórie G4. Do Nitry pricestovali hráči z piatich krajín a turnaj priniesol presne to, čo od organizácie ITF turnaja na Slovensku potrebujeme – vysokú hernú úroveň a možnosť konfrontácie pre slovenských hráčov. Pozitívna odozva od zúčastnených je zase tou najlepšou bodkou za štvrtým ročníkom ITF turnaja Beach Tennis Open Slovakia.

Druhým vrcholom minulého roka bola prítomnosť plážového tenisu na festivale Pome Rudava. Táto akcia sa síce nezapočítavala do rebríčkov M-SR, ale prispela k popularizácii a zviditeľneniu plážového tenisu na Slovensku vďaka mohutnej kampani a výstupom v celoslovenských médiách na čele s Rádiom Expres. Víťazi turnaja zmiešaných dvojíc pocestujú za Dominikou Cibulkovou na French Open 2016. Ostatní smútiť nemusia, pretože plážový tenis by mal byť súčasťou festivalu i v roku 2016!

Beží už piata majstrovská sezóna a na jej konci sa opäť dvaja z vás budú mocť hrdiť titulom majstra Slovenska. K zatraktívnejniu súťaže by mala prispieť aj naša snaha naakumulovať ešte väčší balík prize money a spolu s našimi lokálnymi organizátormi ešte viac pozdvihnúť úroveň domácich turnajov kategórie N. V novembri 2015 sa v bratislavskom NTC vyhlasoval Tenista roka, a na pódium prvýkrát v histórii vystúpili aj beachtenisti. V decembri 2015 sa potom v Handlovej usktočnilo historicky prvé zasadnutie sekcií SAPŠ. Asi najzásadnejšou zmenou pre rok 2016 je skrátenie klasifikačného obdobia o jeden mesiac a tiež úprava Klasifikačného poriadku M-SR, ktorú si vynútili nedávne zmeny ITF, konkrétne v bodovaní a štruktúre medzinárodných turnajov. Viac o zmenách pre rok 2016 sa dočítate či už v tomto článku, alebo priamo v novom Klasifikačnom poridaku, účinnom od 31.12.2015.

Na záver sa chcem poďakovať hráčom za podporu, tiež všetkým organizátorom turnajov a partnerom. Špeciálna vďaka patrí vedeniu STZ, firme Isomet a Petrovi Miklušičákovi. „Miki“ sa okrem organizácie bratislavských turnajov s Valentínkou Sedlákovou začal venovať aj trénerstvu plážového tenisu. Koncom roka 2015 začali pravidelné organizované tréningy pod jeho vedením v Bratislave. V prípade záujmu neváhajte kontaktovať priamo „Mikiho“.

Do majstrovstiev SR sa môže zapojiť každý, kto je pred začiatkom turnaja členom SAPŠ v sekcii Beach Tennis Slovakia. Členom sa stanete vyplnením prihlášky a zaplatením členského. Ak ste prihlášku už vypĺňali, bude vám možno stačiť zaplatiť členské na ďalší rok (možno preto, lebo stále analyzujeme povinnosti z titulu novoprijatého Zákona o športe, a je možné, že z titulu zákona budeme potrebovať doplniť údaje o každom členovi. Presnú informáciu obdržíte mailom). V každom prípade ste členom až dovtedy, kým nezaplatíte členské na ďalší rok, resp. nevyprší lehota na jeho zaplatenie – a tá pre rok 2016 zatiaľ stanovená nebola, práve z dôvodu analýzy povinností podľa nového zákona. Tí, ktorí ešte členmi nie sú a chceli by, informujte sa prosím na info@plazovytenis.sk.

Vážení športoví priatelia, beachtenisoví spoluhráči, v novom roku Vám prajem veľa osobných a športových úspechov.

Rado Laco
Vedúci sekcie Beach Tennis Slovakia
Slovenskej asociácie plážových športov

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo