Slovensko má v plážovom tenise prvú hráčku TOP 100

2015-10-29   |   www.stz.sk

Web Slovenského tenisového zväzu informuje o ďalšom míľniku pre slovenský beach tennis (publikujeme článok stz.sk v plnom znení bez redakčných úprav).

Slovensko má v plážovom tenise, mladom športovom odvetví, prvú hráčku v rebríčkovej svetovej stovke. Katarína Páleníková (33 r.), bývalá tenistka z generácie Daniely Hantuchovej, v juniorských rokoch 59. v rebríčku hráčok do 18 rokov, presedlala na plážový tenis. A to, čo si zaumienila v tomto roku dosiahnuť, jej aj vyšlo – stala sa hráčkou elitnej TOP 100 (najvyššie bola 88., počítač eviduje 1400 hráčok).

"Stovka bola moja prvá méta. Dala som do svojho športovania nemálo vlastných prostriedkov a energie. V tomto roku som absolvovala 20 turnajov, na piatich som sa tešila z víťazstva,“ hovorí Katarína. "V budúcom roku sú majstrovstvá sveta v Brazílii. Budem sa usilovať na ne dostať. Znamená to vyberať si náročnejšie turnaje a nájsť si konečne stabilnú partnerku,“ dodáva.

Po juniorskej tenisovej kariére Katarína študovala v USA medzinárodný biznis a marketing. Magisterské štúdium medzinárodného manažmentu po návrate zo zámoria absolvovala vo Viedni. Zamestnala sa a s nadšením sa vlani v lete pustila do plážového tenisu, ktorý je, podobne ako klasický tenis, celoročným športom. "Funguje to podľa ročných období, teraz sa hrá napríklad v Južnej Amerike. V našom lete som hrala v Európe, v decembri pôjdem do Thajska. Za tréningom v zime najčastejšie cestujem do Viedne alebo do Maďarska, odkiaľ mám partnerky – sestry Annikó a Zsuzsannu Kovácsové. V plážovom tenise sa hrajú iba štvorhry, vrátane mixu. Veľmi dôležitá je tímová chémia."

Katarína má občas problém nájsť partnerku. Zo Sloveniek si zahrala s bývalou tenistkou Michaelou Pochabovou (695. v ITF beach tenisovom rebríčku). Väčšinou sa však dohovára so zahraničnými partnerkami. V tomto roku so Zsuzsannou Kovácsovou štartovali na voľnú kartu na majstrovstvách sveta v Taliansku, kde je plážový tenis veľmi populárny. Na víkendových ME v izraelskom Eilate už slovenské zastúpenie chýbalo.

"Na rozdiel od MS, na ktorých môžem hrať s cudzinkou, na ME by som mohla hrať iba s krajankou,“ vysvetľuje Katarína. ,,V prvom kole júlového svetového šampionátu v talianskej Cervii sme prehrali, ale v súťaži útechy sme si zahrali semifinále. Dnes už mám výhodu v tom, že ma poznajú, takže hľadanie partnerov je jednoduchšie ako v začiatkoch.“ Plážový tenis si už vyskúšali viacerí poprední tenisti. Podľa slov Páleníkovej je z nich veľmi šikovná Jana Čepelová, ale cit pre loptu a dobrý pohyb na piesku bol evidentný aj u Martina Kližana a Andreja Martina. "V lete som na Magio pláži na Tyršovom nábreží v Bratislave učila hrať. Presvedčila som sa, že v plážovom tenise sa môžu uplatniť ľudia z akéhokoľvek športu. A čo je dosť podstatné, venovať sa mu môžu do pomerne zrelého veku, štyridsiatnici nie sú žiadnou raritou."

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo