Slovensko na Majstrovstvách Európy 2017

2017-09-12   |   www.plazovytenis.sk

Na ME 2017 v bulharskom Sozopole SR reprezentovali Adam Kakula, Adam Karlubík, Peter Abaffy, Zeno Kapišinský, Denisa Antolíková a Kinga Križan.

"Z ôsmich zápasov vyhrala slovenská výprava dva, v jednom bola veľmi blízko víťazstvu - tam, kde sme prehrali až v supertajbrejku a to 8-10. V ostatných piatich prípadoch bol súper herne nad naše sily," bilancuje nehrajúci kapitán SR Michal Ivan. "V celkovom hodnotení národov skončilo Slovensko na 15.mieste z 19 krajín, čo treba predovšetkým brať ako realitu. Určite je potešujúce, že 4 krajiny skončili za nami. Podstatnejšia správa je, že či by sme skončili 13. alebo 17., priepasť medzi slovenským beach tennisom a širšou európskou špičkou je stále veľká," pokračuje. 

Prečo a čo s tým? "Jedna vec je, že nás nie je veľa - ale to ani Moldavcov, Lotyšov či Rakúšanov a predsa sa umiestňujú pred nami. Čo nám chýba z môjho pohľadu viac, je častejšia medzinárodná konfrontácia. Potrebujeme sa viac zúčastňovať medzinárodných turnajov v zahraničí, resp. organizovať viac medzinárodných turnajov doma. Z tohto pohľadu ME splnili účel. Svetoborné výsledky od nás nikto neočakával, škoda že sme miestenku na ME nevyužili naplno - získať cenné herné skúsenosti mohli ešte 2 ženy," hodnotí Ivan.

Kto ho potešil a kto prípadne sklamal? "Z tých, čo boli na ME, nesklamal nikto. Každý robil v rámci svojich možností, čo sa dalo a myslím, že každý z nich dnes cíti aj prínos tohto podujatia pre svoju hru. Škoda len pre tých, čo neboli. Vyzdvihnúť by som chcel najmä Kingu Križan. Bez veľkých rečí a veľkej prípravy bola pri väčšine čiastkových úspechov SR," uzatvára Ivan.

Majstrami Európy sa podľa očakávania stali Taliani, a to vo všetkých kategóriách. Prekvapením sú pre niekoho možno iba konkrétne mená, keďže aj u mužov aj žien nepotvrdili rebríčkové postavenie svetová jednotka a dvojka (vždy spolu vo dvojici), ale tak u mužov, ako i u žien triumfoval až druhý taliansky pár (vždy trojka a štvorka) - konkrétne Luca Cramarossa & Marco Garavini, Federica Bacchetta & Giulia Gasparri. Ani v mixoch to jednotkám nevyšlo, vyhrali Bacchetta s Garavinim, pre ktorých boli ME 2017 zlatým "double". Kým Cramarossa a Garavini len obhájili titul z vlaňajška (o to menšie prekvapenie), víťazná ženská dvojica uchmatla trón v priamom súboji práve svojim finálovým súperkám. Kompletné výsledky nájdete tu.

Zaujímavosťou je, že grécka dvojica, ktorú vyradili naše ženy, skončila v súťaži porazených na druhom mieste a dvojica, s ktorou Slovenky vypadli, skončila v hlavnej súťaži tretia s bronzom na krku (Rusky Glimakova, Churakova). Abaffy s Kapišinským vypadli takisto po prehre s neskorším bronzovým medailistom (Ramos, Tejada - ESP).

staršie správy z ME

(9.9.2017)

Výsledky Slovákov z druhého dňa (sobota 9.9.):
MUŽI
Súťaž útechy, 1.kolo
Kakula, Karlubík - Foster, Turner (GBR) 62 62
Abaffy, Kapišinský - Burshtein, Yaacov (ISR) 06 36
Súťaž útechy, 2.kolo
Kakula, Karlubík - De Weerdt, Kajou (BEL) 36 16
MIXY
Kakula, Križan - Mihailova, Maksimovs (LAT - 15) 26 64 8-10

Máme za sebou prvý súťažný deň. V ňom potešili najmä slovenské ženy, ktoré prešli cez prvé kolo. Vyradili v ňom grécku dvojicu Katakalidou, Sotiradou. "Nielen v tajbrejku, ale počas celého prvého setu boli naše dievčatá pokojnejšie, a to rozhodlo v koncovke. V druhom sete sme však od svojej hry upustili a čakali na chyby súperiek. Tie neprišli, naopak posadili sme súpera na koňa. Takmer nás to stálo aj tretí set, ale naše reprezentantky našli stratenú tvár, ba ešte lepšiu. Z nepriaznivého stavu 1:4 otočili na 5:4. Grékyne síce dokázali ešte vyrovnať na 5:5, ale zvrat našich nezastavili," hodnotí zápas Michal Ivan, nehrajúci kapitán SR.

---

(8.9.2017)

Výsledky Slovákov z prvého dňa (piatok 8.9.2017):
ŽENY
Antolíková, Križan - Katakalidou, Sotiradou (GRE) 76(4) 26 75
MUŽI
Abaffy, Kapišinský - Ramos, Tejada (ESP, 7.) 06 06
Kakula, Karlubík - Burmakin, Guryev (RUS, 4.) 26 16
MIXY
Antolíková, Karlubík - Cunha, Freitas (POR, 7.) 16 26
Kakula, Križan - Mihailova, Maksimovs (LAT, 15.) - preložené na sobotu 9.9.

Na miesto konania, do letoviska Sozopol na pobreží Čierneho mora, dorazila slovenská výprava vo štvrtok 7.9. pred obedom. Vo štvrtok boli na programe najmä tréningy, žreb a otvárací ceremoniál. Kým hráči trénovali, nehrajúci kapitán Michal Ivan sledoval žreb s vierou v čo najlepších súperov. V ženskej súťaži má SR jeden tím (Antolíková, Križan), ktorému kapitáni Bulharska a Lotyšska vyžrebovali druhý grécky tím. U mužov máme tímy dva. Prvý (Kakula, Karlubík) bude hrať prvé kolo s prvým ruským tímom (nasadený ako č.4 v turnaji), druhý slovenský tím (Abaffy, Kapišinský) proti prvému španielskemu tímu (7.). Hrajú sa aj zmiešané dvojice, tam nastúpi za SR Karlubík s Antolíkovou a Kakula s Križan. Za súperov majú prvú lotyšskú, resp. prvú portugalskú dvojicu.

Čo na žreb vraví kapitán SR? "Treba povedať, že súperov na ME si nevyberiete. Je tu veľa kvalitných tímov a niektoré krajiny na ME necestujú vôbec s odôvodnením, že turnaj je ťažší než napríklad MS a zvažujú, či sa im výjazd oplatí. Nadnesene sa dá povedať, že môžete byť radi, ak nedostanete v prvých kolách Talianov (tí majú na turnaji 4 najlepšie ženy a 4 najlepších mužov sveta podľa rankingu ITF, pozn.red.). U mužov je favorit jasný v oboch prípadoch. Najlepší hráči súperov majú ITF ranking 7 (Burmakin, RUS), resp. 14 (Ramos, ESP), kdežto naši muži majú ranking 312, 483, 1441, 1441. Môžeme naozaj len prekvapiť. Lepšie vyhliadky majú naše ženy, ktoré dostali až druhý grécky tím. Papierovo sú síce Grékyne miernym favoritom, ale na ihrisku sa dá očakávať vyrovnaná partia. Otázka je, ako si naše dievčatá sadnú, turnaj hrajú v tomto zložení prvýkrát," naznačuje Michal Ivan šance SR v prvom kole ME.

 

« Späť na úvod
DunlopIsometiMATESTZXbeachBORGwebSportimeaLogo